Obec Srbsko

Obec Srbsko se nalézá v Českém krasu, ve stejnojmenné chráněné krajinné oblasti Český kras, asi 4 km východně od okresního města Beroun a 4 kilometry západně od Karlštejna. 
Vesnice se nachází převážně na levém a zčásti i na pravém břehu řeky Berounky a podél Bubovického potoka, který se do Berounky vlévá zleva. Berounka zde vytváří hluboké údolí ostře zaříznuté do zdejších prvohorních vápenců. Přes řeku vede pojezdná lávka pro pěší a osobní automobily s omezenou nosností 5 tun. Lávka spojuje centrum obce, ležící na levém břehu řeky, s železniční zastávkou Srbsko, která se nachází na pravém břehu na železniční trati Praha – Beroun – Plzeň. Na levém břehu řeky zahrnuje katastrální území obce kopec Doutnáč (433 m n.m.) po pravé straně Bubovického potoka, jižně od silnice Bubovice – Hostim. 
Na levém břehu Berounky území obce sousedí s katastrálním územím Hostim u Berouna (město Beroun), s obcí Bubovice a s městysem Karlštejn. Na pravém břehu území obce sousedí s obcemi Tetín a Korno.
V okolí Srbska se nachází mnoho vápencových jeskyní, největší je Barrandova jeskyně (120 metrů dlouhá, 45 m hluboká). Místní jeskyně byly využívány člověkem již ve starší době kamenné. Mezi Berounem a Srbskem se také nalézají opuštěná vápencové lomy s několika podzemními štolami. Zdejší romantické skalnaté prostředí často využívají filmové společnosti při natáčení svých filmů. 
Nedaleko obce se nachází tradiční horolezecká oblast. 

Obec je součástí regionu Dolní Berounka – dobrovolný svazek 11 obcí sídlících na dolním toku řeky Berounky. 

Pro současnost obce jsou nejdůležitější funkce: bydlení, zemědělství, lesní hospodářství, drobné podnikání, rekreace a cestovní ruch.